GOA.HU Psychedelic Trance Community

GOA.HU Psychedelic Trance Community (http://forum.goa.hu/index.php)
-   Eszmecsere (http://forum.goa.hu/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Filozozofia nekunk magunkrol.... (http://forum.goa.hu/showthread.php?t=65)

Thomato 2006-01-13 20:42

re: Filozozofia nekunk magunkrol....

Hát ja, vagyunk páran, akikből nehezen múlik az ilyesmi. Főleg úgy, hogy azt hiszed, már elfelejtetted, aztán álmodsz egyet és összezavarodsz.

Edit22 2006-01-13 20:47

Re: Filozozofia nekunk magunkrol....

Lehet ma az a baj, hogy fél 2ig aludtam:D

mokusmali 2006-01-16 08:17

A szerelemmel én is így voltam. 4 hónap hazug szerelem miatt másfél év süppedés...jó arány...És akkor azt mondtam, hogy ilyet többet nem. Szóval én sem éltem bele magam a következő szerelembe (vagyis úgy voltam, hogy lesz ami lesz, nem terveztem semmit, nem álmodoztam, csak figyeltem mint állat, hogy mit mond, mit csinál mit hogy gondol stb. És arra is figyeltem, hogy ne kövessek el sok hibát, amit előtte már igen.Aztán lassan felépült a bizalom. Még mindig úgy vagyok vele, hogy minden nap amit együtt töltünk ajándék. Meg kell becsülni és dolgozni kell a kapcsolatért. És még mindig figyelek...De már beleéltem magam, hogy mi már csak együtt leszünk...meddig is?

FoX 2006-01-16 09:58

mit gondoltok arrol, hogy a konyvek befolyasoljak a "jovot"? :) az egyik legjobb pelda Verne, aki megirta a holdraszallast, es lon... vajon nem azert tortennek meg azok a doglok, amiket konyvekben leirnak, mert az emberek tobbsege, aki olvasta, vagy latta megfilmesitve, titokban vagy nyiltan is, elhiszi, hogy az ugy lesz... vajon nem azert teljesedett be Verne "joslata" is, mert mindneki csodalatos es remenyteli dolgonak tartotta a holdraszallast? tok logikus lenne... valaki megirja, az emberek tobbsege elhiszi, hogy igy lesz, ezert ugy alakul a sorsuk az akkor meg gyerek, kesobb tudos emberkeknek, hogy affele a megoldas fele hajlanak automatikusan, amit az altaluk szeretett sci-fi iro kitalalt. persze nem csak a tudosokrol van szo... ha esetleg ez elkepzelheto, vajon mi manapsag a legsikeresebb konyv? vajon miben hiszunk? a rohadt nagy felhokarcolokban? meg nagyobb kaoszban? vagy a vilagbekeben?

mokusmali 2006-01-16 10:07

A múltkor hallottam, hogy az egyik legsikeresebb könyv a Norbi titok...akkor nemsokára tényleg lefogyasztja Magyarországot :D :D :D Na jó, bocsi szar volt...
Lehet benne valami, de az is lehet, hogy az írót meg az embert ugyanaz a dolog foglalkoztatla. Az embert az ismeretlen dolgok érdeklik, van aki ír róla és van aki kutatja és felfedezi. De tényleg lehet benne valami, mert elég sokminden megvalósult, amit valakik már rég leírtak.

mokusmali 2006-01-16 10:10

Ja, igen, mostanában a legsikeresebb könyvek "szingli csajokról szólnak meg hogyan lehetsz gazdag, sikeres, szép, irigylésre méltó stb. Erre megy a világ. De amennyire lehet befolyásolni kell a saját szűk környezetünkben. Világbékéről szó sincs, az erőszak nő és egyre alattomosabbá is válik... :(

Thomato 2006-01-16 10:52

http://www.sg.hu/cikkek/41871
Ez már eléggé science fiction. A poén az, hogy pl. a mesterséges intelligemnciában elért eredményeket 10-20 évvel kifejlesztésük után hozzák nyilvánosságra, meg a katonai fejlesztéseket is...

FoX 2006-01-16 10:56

Idézet:

Thomato eredeti hozzászólása
Ez már eléggé science fiction. A poén az, hogy pl. a mesterséges intelligemnciában elért eredményeket 10-20 évvel kifejlesztésük után hozzák nyilvánosságra, meg a katonai fejlesztéseket is...

na igen... mi azt hisszuk, tudunk arrol, hol all a tudomany, holott csak morzsakat hintenek szet kb :)

PoffPoffPoff 2006-01-16 12:37

Idézet:

mokusmali eredeti hozzászólása
És még mindig figyelek...De már beleéltem magam, hogy mi már csak együtt leszünk...meddig is?

Nem mindegy, hogy meddig?

FoX 2006-01-16 13:17

Idézet:

PoffPoffPoff eredeti hozzászólása

hathogylennemanmindegy he :D ha mindegy lenne, akkor nem lenne min parazni, ha nem lenne min parazni nem lenne problema, ha nem lenne problema akkor meg aztan mar mivel utnenk el az idot? :D meg mirol beszelgetnenk? :D

PoffPoffPoff 2006-01-16 13:19

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása
hathogylennemanmindegy he :D ha mindegy lenne, akkor nem lenne min parazni, ha nem lenne min parazni nem lenne problema, ha nem lenne problema akkor meg aztan mar mivel utnenk el az idot? :D meg mirol beszelgetnenk? :D

Teeeenyleg. Ol rajt. Akkor nem gyogyulok. :D

FoX 2006-01-16 13:23

Idézet:

Teeeenyleg. Ol rajt. Akkor nem gyogyulok. :D

neis. a valtozas megarthat :D rosszat tesz a borodnek :D

freeman 2006-01-18 10:33

Kérdés:

Ismeritek ezt az érzést...?

http://zsp4lowicz.dyndns.org/ok/wido...my_04_1024.jpg

:o :o

FoX 2006-01-18 10:37

Idézet:

freeman eredeti hozzászólása
Kérdés:

ez csak egy kep freeman :D :p ;)

Asoka 2006-01-18 10:37

Idézet:

Kérdés:

Szép szép...:):)

HanSolo 2006-01-18 13:24

Idézet:

Kérdés:

pelsze hogy ismerem itt van tőőlünk nem messze tavasszal nagy népvándorláás indul el arrafele a hely neve TÜNDÉRKERT :)

mokusmali 2006-01-18 16:01

Idézet:

Nem mindegy hogy meddig!!De a kérdés a mondat végén azt jelenti, hogy nem tudom hogy meddig (mert nem csak rajtam múlik).

mokusmali 2006-01-18 16:08

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása

Tényleg mindegy lenne??Nem tudom poff neked van-e barátnőd, de ha van és szereted neked mindegy, hogy holnap kidob-e vagy meghal-e vagy ilyesmi??Akkor minek tennék a kapcsolatért bármit is, ha mindegy lenne? Ha nekem egy pasi azt mondaná, hogy "mindegy meddig vagyunk együtt" eléggé elszomorodnék. Én azt szeretem hallani, hogy mi együtt éljük majd le az életünket (és akkor szeretem ezt hallani ha őszintén mondja)és ezért dolgozunk magunkon és a kapcsolaton,stb. Lehet hogy buta, naiv gondolatnak tartjátok, de én így tudom felfogni.És ez nem azt jelenti, hogy parázok azon, hogy meddig tart!!!!Csak azon vagyok, hogy lehetőleg sokáig tartson és jó legyen. De ettől még lehet, hogy holnap kidob vagy meghal.Vagy meghalok.

FoX 2006-01-18 16:20

Idézet:

Tényleg mindegy lenne??Nem tudom poff neked van-e barátnőd, de ha van és szereted neked mindegy, hogy holnap kidob-e vagy meghal-e vagy ilyesmi??Akkor minek tennék a kapcsolatért bármit is, ha mindegy lenne? Ha nekem egy pasi azt mondaná, hogy "mindegy meddig vagyunk együtt" eléggé elszomorodnék. Én azt szeretem hallani, hogy mi együtt éljük majd le az életünket (és akkor szeretem ezt hallani ha őszintén mondja)és ezért dolgozunk magunkon és a kapcsolaton,stb. Lehet hogy buta, naiv gondolatnak tartjátok, de én így tudom felfogni.És ez nem azt jelenti, hogy parázok azon, hogy meddig tart!!!!Csak azon vagyok, hogy lehetőleg sokáig tartson és jó legyen. De ettől még lehet, hogy holnap kidob vagy meghal.Vagy meghalok.

en meg azon vagyok, hogy eszembe se jusson az, hogy mi lesz holnap, ha mar egyszer most elek... es az sem jut eszembe se, hogy valakitol olyan igeretet kerjek, amirol o is, es enis tudjuk, hogy nem tudja betartani... amikor valakibe szerelmes az ember, es vakon szerelmes, akkor barmit megiger,es oszinten teszi. ott, abban a pillanatban az oszinte. aztan telik mulik az ido, es valtoznak a dolgok. mert a dolgok mar csak ilyenek, allandoan valtoznak...
en azert teszel dolgokat, hogy most jo legyen a kapcsolat. ha a masik elmegy, mert nem boldog mellettem mar, akkor menjen, nekem ha szeretem aza feladatom, hogy elengedjem. hogy massal boldog legyen. ha meg orokke egyutt leszunk, akkor orokke egyutt leszunk :D mi azt mondtuk egymasnak a parommal, hogy mindegy, meddig tart. amig tart, addig irtozatosan jo lesz. es lon... :D ha meg mar nem lesz jo, szepen bekeben elvalunk, es majd talalunk mast... vagy nem. :) en egyedul is tok jol elvagyok :)

god^u 2006-01-18 18:02

ezt igy nem tudom hova lehetne sorolni, de filozofalgassatok el rola kicsit ti is, ha nem olvasnatok indexet.

http://index.hu/kultur/pol/oszk0117/

FoX 2006-01-18 18:20

Idézet:

god^u eredeti hozzászólása
ezt igy nem tudom hova lehetne sorolni, de filozofalgassatok el rola kicsit ti is, ha nem olvasnatok indexet.

hat... nemtom sirjak vagy rohogjek :D :o

davidvincent 2006-01-18 18:47

"A feladatok közt ugyanis nem csak az aktuális slágerlisták ismerete szerepel, hanem az amúgy 20 éve megszűnt, számok közti felkonferálás is. Ami például egy goa dj-t elképzelve különösen vicces feladat lehet."

pedig ez egy kurva nagy ötlet..

FoX 2006-01-18 19:04

Idézet:

davidvincent eredeti hozzászólása
"A feladatok közt ugyanis nem csak az aktuális slágerlisták ismerete szerepel, hanem az amúgy 20 éve megszűnt, számok közti felkonferálás is. Ami például egy goa dj-t elképzelve különösen vicces feladat lehet."

pedig ez egy kurva nagy ötlet..

jaja, igy nem kell atkeverni a szamokat :D

Balzac 2006-01-18 19:21

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása
jaja, igy nem kell atkeverni a szamokat :D

és a dídzsé üvölt, h "kezeket a magasbaaaa!!!!!!!"... annyira szeretném... :D :D

FoX 2006-01-18 20:02

Idézet:

Balzac eredeti hozzászólása
és a dídzsé üvölt, h "kezeket a magasbaaaa!!!!!!!"... annyira szeretném... :D :D

es most kovetkezik balzac keresere xy eloadotol a z cimu szam, fogadjak sok szeretettel *taps*

Balzac 2006-01-18 20:08

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása
es most kovetkezik balzac keresere xy eloadotol a z cimu szam, fogadjak sok szeretettel *taps*

jááááááj.... de akkor már egy számkérős sms-kivetítőfal a minimum... :D

liqwid 2006-01-18 20:11

Idézet:

god^u eredeti hozzászólása

ha eddig nem is, ezek után azt hiszem érdemes.... :D :cool:

davidvincent 2006-01-18 20:57

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása

jaja, ilyesmi..zsír :D

Krisz 2006-01-18 21:40

Idézet:

Thomato eredeti hozzászólása

"A 75 évet élt tudós 1944-ben egy balesetben elvesztette látását, hallását és kezeit, ezért elhagyta korábbi munkahelyét a Göttingeni Asztrofizikai Intézetet és kutatásait magánúton folytatta tovább."

DE HOGYAN???

freeman 2006-01-19 11:25

Idézet:

Krisz eredeti hozzászólása
DE HOGYAN???

Kibernetikai kisérleteknek vetette alá magát és most félig ember félig gép-ként tevékenykedik az emberiség tudományos előrelépéséért :p :p :p ;)

Asoka 2006-01-19 21:14

Másik topikban beszéltünk róla, de ide írom... ;):) Nos kedves illetékesek?

"A hit a remélt dolgok bizonyosságként való megélése."

(Pál apostol)

FoX 2006-01-19 21:39

Idézet:

Asoka eredeti hozzászólása
Másik topikban beszéltünk róla, de ide írom... ;):) Nos kedves illetékesek?

"A hit a remélt dolgok bizonyosságként való megélése."

(Pál apostol)

ezzel csak egyeterteni tok :D bar... van amikor olyan dolgok megeleserol van szo, amit nem remelsz, mert a letezeserol se tudsz... :D

freeman 2006-01-19 22:49

A hit az az erö, amivel a viszontagságok és csalódások ellenére is kitartasz amellett amit bizonyosságnak tartasz... aztán egyszer csak megtapasztalod.

:)

FoX 2006-01-20 09:04

ez a hit dolog tok erdekes tema... miben lehet hinni? a hit valami, ami remenyt ad, hogy lesz meg jobb is? mondjuk hiszek istenben, es remelem, hogy tenyleg letezik, es segit nekem ha szarban vagyok? a hit egy kapaszkodo?

mokusmali 2006-01-20 10:42

Hát igen...az biztos, hogy a hit egy kapaszkodó. Aki igazán hisz valamiben (mindegy, hogy magában, istenben, egy célban,stb) az nagyon sok terhet ledob magáról. És akik nem hisznek semmiben?
Lehet olyan, hogy valaki nem hisz semmiben?
Mondjuk az másban találja meg a kapaszkodót...

FoX 2006-01-20 10:50

Idézet:

Hát igen...az biztos, hogy a hit egy kapaszkodó. Aki igazán hisz valamiben (mindegy, hogy magában, istenben, egy célban,stb) az nagyon sok terhet ledob magáról. És akik nem hisznek semmiben?
Lehet olyan, hogy valaki nem hisz semmiben?
Mondjuk az másban találja meg a kapaszkodót...

ahogy eszreveszem, hogy valamibe kapaszkodni akarok, gyorsan dobom is el. igaz, hogy nem egyszeru, mert ugye... a terhek maradnak. de asszem nem erdemes elfutni semmi elol. ami jon az ugyis jon, akar hiszek benne, akar nem... ami letezik az ugyis letezik, fuggetlenul az en kis szemelyes hitemtol.
szal sztem en nem nagyon hiszek semmiben. vannak dolgok, amiket tudok... de nemtom elmondani, es ha sikerul is valahogy, csak azok ertik meg, akiknek folosleges elmondani :D viszont azokban nem kell hinni, mer ugy mukodnek. nem kell veluk foglalkozni, szepen elvannak :D pl azt vettem eszre, hogy regen kitalaltam valamit, es azt akartam, es megprobaltam elerni. aztan vagy sikerult, vagy nem. ha sikerult elkezdett felepulni valami, amit az elet egy poccintessel szetrombolt. most vannak dolgok, amik megfogalmazodnak bennem... amiket szeretnek. de nem csinalok semmit, csak varok turelmesen. es ahogy megfogalmazodik IGAZAN a kerdes, keres, megkapom ra a valaszt, borzaszto fura helyekrol es emberektol, neha csak nezek... vagy megkapom a lehetoseget, es csak meg kell ragadnom. mindig. mindennel amit igazan akarok. persze nem szamitom bele az olyanokat, hogy grillcsirket akarok enni este :D ha azt akarok enni este csinalok :D de ez nagyon teccik, mert izgis :D es azt is eszrevettem, hogy minel inkabb elengedem magam, annal tobb dologra kapok valaszt. es annal jobban eszreveszem a lehetosegeket.

mokusmali 2006-01-20 11:07

Én sajnos nem nagyon tudom megérteni ezt a szemléletet, ennek mindenféle okai lehetnek (kezdve a kommunikáció különbözőségével stb). Én egyszerűen nem tudom mit jelent nálad az, hOgy "elengedem magam". Szóval most itt általános dolgokról beszélünk és azokat konkrét dolgokká kell alakítani (legalábbis nekem, hogy megértsem. nem tagadom, hogy nehéz eset vagyok). Az életben azokért, amiket csinálni akarsz, mindig ugyanúgy meg kell dolgozni, mint a grillcsirkéért. Szóval, ha én énekesnő akarok lenni (pl) akkor el kell járnom tanárhoz, fejleszteni kell a hangomat, erő, idő, kitartás, türelem HARC. Ez mind kell ahhoz, hogy elérjem azt a célom, hogy énekesnő legyek. Nem ülhetek a szobában hogy várjam hogy bekopog valaki egy lemezszerződéssel. Szóval ahhoz, hogy leküzdjem az elém gördülő akadályokat, kell egy hit, hogy én énekesnő leszek.
Nekem pont az a problémám, hogy nem tudok hinni semmiben, és ezért még mindig nem tudom mi az a valami, ami az életem célja. (mármint az a tevékenység, amiben ki tudok bontakozni, el tudok merülni). Szóval. Rengeteg dolgot kipróbáltam már és mindent abbahagytam mert nem hittem abban, hogy tényleg lehetek ez meg az. Ezt mások is mondták rólam és én is tudom magamról. Nem csak a hittel, hanem a kitartással is problémáim vannak. Szerintem a hit és a kitartás nagyon szorosan összefügg egymással.

Az emberek legnagyobb részének szüksége van a hitre. Én ezt így tapasztaltam.

mokusmali 2006-01-20 11:13

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása
ahogy eszreveszem, hogy valamibe kapaszkodni akarok, gyorsan dobom is el. igaz, hogy nem egyszeru, mert ugye... a terhek maradnak. de asszem nem erdemes elfutni semmi elol. ami jon az ugyis jon, akar hiszek benne, akar nem... ami letezik az ugyis letezik, fuggetlenul az en kis szemelyes hitemtol.
szal sztem en nem nagyon hiszek semmiben. vannak dolgok, amiket tudok... de nemtom elmondani, es ha sikerul is valahogy, csak azok ertik meg, akiknek folosleges elmondani :D viszont azokban nem kell hinni, mer ugy mukodnek. nem kell veluk foglalkozni, szepen elvannak :D pl azt vettem eszre, hogy regen kitalaltam valamit, es azt akartam, es megprobaltam elerni. aztan vagy sikerult, vagy nem. ha sikerult elkezdett felepulni valami, amit az elet egy poccintessel szetrombolt. most vannak dolgok, amik megfogalmazodnak bennem... amiket szeretnek. de nem csinalok semmit, csak varok turelmesen. es ahogy megfogalmazodik IGAZAN a kerdes, keres, megkapom ra a valaszt, borzaszto fura helyekrol es emberektol, neha csak nezek... vagy megkapom a lehetoseget, es csak meg kell ragadnom. mindig. mindennel amit igazan akarok. persze nem szamitom bele az olyanokat, hogy grillcsirket akarok enni este :D ha azt akarok enni este csinalok :D de ez nagyon teccik, mert izgis :D es azt is eszrevettem, hogy minel inkabb elengedem magam, annal tobb dologra kapok valaszt. es annal jobban eszreveszem a lehetosegeket.

Az első mondat felfoghatatlan számomra. És a gyakorlatban megvalósíthatatlan szerintem. Szerintem ez egy önámítás, de ez magánvélemény.
Magzat korunk óta függésben élünk és mindig függésben fogunk élni, csak az változik, amitől függünk. Én ezt így látom. Alapvetően másképp gondolkodunk de ez nem baj.

FoX 2006-01-20 12:14

Idézet:

Én sajnos nem nagyon tudom megérteni ezt a szemléletet, ennek mindenféle okai lehetnek (kezdve a kommunikáció különbözőségével stb). Én egyszerűen nem tudom mit jelent nálad az, hOgy "elengedem magam". Szóval most itt általános dolgokról beszélünk és azokat konkrét dolgokká kell alakítani (legalábbis nekem, hogy megértsem. nem tagadom, hogy nehéz eset vagyok). Az életben azokért, amiket csinálni akarsz, mindig ugyanúgy meg kell dolgozni, mint a grillcsirkéért. Szóval, ha én énekesnő akarok lenni (pl) akkor el kell járnom tanárhoz, fejleszteni kell a hangomat, erő, idő, kitartás, türelem HARC. Ez mind kell ahhoz, hogy elérjem azt a célom, hogy énekesnő legyek. Nem ülhetek a szobában hogy várjam hogy bekopog valaki egy lemezszerződéssel. Szóval ahhoz, hogy leküzdjem az elém gördülő akadályokat, kell egy hit, hogy én énekesnő leszek.
Nekem pont az a problémám, hogy nem tudok hinni semmiben, és ezért még mindig nem tudom mi az a valami, ami az életem célja. (mármint az a tevékenység, amiben ki tudok bontakozni, el tudok merülni). Szóval. Rengeteg dolgot kipróbáltam már és mindent abbahagytam mert nem hittem abban, hogy tényleg lehetek ez meg az. Ezt mások is mondták rólam és én is tudom magamról. Nem csak a hittel, hanem a kitartással is problémáim vannak. Szerintem a hit és a kitartás nagyon szorosan összefügg egymással.

Az emberek legnagyobb részének szüksége van a hitre. Én ezt így tapasztaltam.

igen enis ezt csinaltam sokaig, es ugyanigy feladtam csomo mindent. aztan rajottem, hogy egyszeruen az van, hogy nem tudom mit akarok. azert nem, mert nem ismerem magam. eloszor tehat meg kell probalnom megismernem magam, aztan szepen alakul. alakul is. kezd korvonalazodni. mar tudom, mi az, ami annyira erdekel, hogy nem tudom abbahagyni, minden percemet kitolti, es a lelkesedes nem hagy alabb. cseppet sem. de meg mindig nem tudom pontosan, es meg mindig melle tudok nyulni. ezert inakbb - tanulva a kuracokbol - figyelek tovabb, es majd egyer pontosabban fogom tudni, ahogy egyre jobban latom magam. durvan masfel-2 evembe telt, hogy a felszint lassam magambol. addig azt hittem ismerem magam. aztan rajottem, hogy csak olyan dolgokat ismertem magambol, ami ilyen szirszar, semmiseg... azokkal voltam hajlando szembenezni. es hm... valahol meg buszke is voltam bizonyos tulajdonsagaimar, mert azok is az en egyenisegemnek a reszei, es en azoktol vagyok kulonleges :D
az elengedem magam azt jelenti nalam, hogy rabizom magam az eletre... asszem jobban tudja a dolgokat mint en... amikor megfogalmazodik bennem a kerdes, vagy a kivansag, hogy mi lenne jo, nem kezdek el kapkodni ezerrel es azonnal megvalositani mindent. hanem varok, mig pontosan tudatosul bennem, mit is szeretnek, es ekozben veletlenul pont egy olyan lehetoseg jon, ami kielegiti a dolgot. azt mar en dontom el, megragadom-e a lehetoseget, vagy nem. es ha megragadtam az en dolgom csinalni. de van kulonbseg, mert ezek a dolgok mukodni szoktak. ellenben azok, amiket kitalaltam es egybol belevagtam, sosem mukodtek. valo igaz, a dolgokert tenni kell. de van olyan, hogy a fogadat osszeszoritva nyomod es majd megszakadsz kozben, es van amikor barmilyen nehez, tudod, hogy ez az, es csinalod mindennek ellenere. barmi jon is. nem kell semmit osszeszoritani.
a dolgok mennek a maguk utjan. van ra teljesen realis magyarazt, miert jon eppen az mindig amire szuksegem van. mert tudat alatt figyelek azokra a lehetosegkre, amik segitenek nekem a fejlodesben. es akar tudatosan, akar osztonbol, olyan donteseket hozok, amik afele visznek. ha azonnal akarom, akkor altalaban nincs ideje kiforrnia magat a dolgoknak. az emberek nagyon turelmetlenek, mindent azonnal akarnak. enis sok esetben. meg mindig. de mivel latom, ezert nem vergodok. masfel ev alatt tobb minden sikerult, amit akartam mint egyebkent 26 ev alatt. vegigeltem mar egy par dolgot. nem egy semmi nem tortenik eletem volt... eddig se. csak 26 evig eroszakoskodtam, es semmi nem ment. es mivel a tapasztalatazt mutatta, valamit nem jol csinalok, elkezdtem maskepp. es a tapasztalat azt mutatja, igy megy. de ehez az kellett, hogy nagyon elegem legyen abbol, hogy semmi nem jo, es hogy rajojjek, nem a vilagnak kell valtoznia, hanem nekem. sokaig nem akartam meghallani, hogy gazos... mindig azt hittem, hogy massal gaz van, de velem nagyjabol oke... vannak persze gondok, azok mindenkinek vannak, de azer nem komolyak. tulkeppen en jol csinalom. hat... kegyetlenul meg lettem cafolva :D

FoX 2006-01-20 12:16

Idézet:

Az első mondat felfoghatatlan számomra. És a gyakorlatban megvalósíthatatlan szerintem. Szerintem ez egy önámítás, de ez magánvélemény.
Magzat korunk óta függésben élünk és mindig függésben fogunk élni, csak az változik, amitől függünk. Én ezt így látom. Alapvetően másképp gondolkodunk de ez nem baj.

csak azt tudod megerteni, amit megtapasztaltal. a fugges egy mas dolog. ha mastol nem fuggsz, hat a levegotol... ez teny, ez van, az elet az ilyen :D de nem kell hinni a levegoben ahoz, hogy eletben maradj :D csak lelegezni kell :D

mokusmali 2006-01-20 12:31

[QUOTE=FoX]igen enis ezt csinaltam sokaig, es ugyanigy feladtam csomo mindent...

Megértettem. Igen, én is eljutottam nemrég arra a szintre, hogy jó, akkor nem csinálok semmit. És annyira élveztem azt az állapotot!!Aztán szépen lassan megint elkezdtem rákattogni, hogy ezt kéne, azt kéne...meg jött a külső nyomás...És tényleg, néha kifiejezetten azt éreztem/érzem, hogy a külső elvárások miatt meg a türelmetlenségem miatt nem volt időm kitalálni, hogy "mi is legyek" vagy "mi legyen velem".
Amúgy meg nagyon bizonytalan is vagyok, mert egy csomó dolgot szeretnék amire tök adott a lehetőség, csak különböző dolgok miatt nem kezdek bele. Ezért nem tudom már néha hogy mit akarok akarok-e egyáltalán valamit stb.meg nagyon meg szoktam zavarodni. Na mindegy.

mokusmali 2006-01-20 12:35

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása
csak azt tudod megerteni, amit megtapasztaltal. a fugges egy mas dolog. ha mastol nem fuggsz, hat a levegotol... ez teny, ez van, az elet az ilyen :D de nem kell hinni a levegoben ahoz, hogy eletben maradj :D csak lelegezni kell :D

Függés-ragaszkodás...szerintem rokon szavak. Persze, amihez ragaszkodsz, attól nem feltétlenül függsz, de amitől függsz ahhoz a végletekig ragaszkodsz...

Mit is akartam kihozni ebből...vannak jó dolgok, amikhez ragaszkodom, ezek segítenek nekem, és vannak rossz dolgok amikhez ragaszkodom, ezeket fel kell fedezni és ezeket el kell dobni.szerintem.

FoX 2006-01-20 12:46

Idézet:

Megértettem. Igen, én is eljutottam nemrég arra a szintre, hogy jó, akkor nem csinálok semmit. És annyira élveztem azt az állapotot!!Aztán szépen lassan megint elkezdtem rákattogni, hogy ezt kéne, azt kéne...meg jött a külső nyomás...És tényleg, néha kifiejezetten azt éreztem/érzem, hogy a külső elvárások miatt meg a türelmetlenségem miatt nem volt időm kitalálni, hogy "mi is legyek" vagy "mi legyen velem".
Amúgy meg nagyon bizonytalan is vagyok, mert egy csomó dolgot szeretnék amire tök adott a lehetőség, csak különböző dolgok miatt nem kezdek bele. Ezért nem tudom már néha hogy mit akarok akarok-e egyáltalán valamit stb.meg nagyon meg szoktam zavarodni. Na mindegy.

nekem az volt ami atforditott, hogy elkezdtem abbahagyni a kattogast. kiuriteni a fejem. most is sok mindent szeretnek kiprobalni, es ki is fogok, de nem akarom vele megvaltani a vilagot, vagy abban nagyon okos lenni, hanem csak a magam kedveert csinalom, amig kedvem van. igy tunt fel, hogy van valami, amihez minidg kedvem van. figyelgetni embereket, magamat, es kurkaszni a magam es masok fejeben :D elegge megszallottan csinalom magammal kapcsolatban :D regebben masokat is nagyon kemenyen meg akartam gyozni, mosma ez kezd elkopni, szepen lassan. aki ugyanezt csinalja azzal tudunk segiteni egymasnak.
de regen en is azt ereztem, hogy szetforgacsoldok, es vegul minden kicsuszik a kezem kozul.
en masfel eve a nem csinalok semmit idoszakban vagyok :D ehez kepest sikerult elegge kemenyen mashogy latni a dolgokat, es bar most is hulye vagyok, jobban be tudok illeszkedni, nyugodtabb vagyok ezerszer, pedig ahogy latom meg igy is neurotikus vagyok elegge :D, es ezt mindenki eszrevette aki ismer regota. meg anyamek is. azt mondtak megvaltoztam. joban vagyunk :) lett egy melohelyem, ahol 2 ev utan is szeretek dolgozni, es szeretek bejarni, es altalaban... rendben van minden. neha jonnek gondok, megoldom. es ennyi. neha ideges vagyok, meg feszult, pl mostanaban is, de mar tapasztaltam: egyszer font, egyszer lent. most ez van. probalok belole tanulni, probalom figyelni magam... a reakciokat.
szal szepen lassan alakulnak a dolgok, ahogy kell. bar ha azt nezem, hogy 26 evig nem alakultak, akkor nem is lassan :D

FoX 2006-01-20 12:54

Idézet:

Függés-ragaszkodás...szerintem rokon szavak. Persze, amihez ragaszkodsz, attól nem feltétlenül függsz, de amitől függsz ahhoz a végletekig ragaszkodsz...

Mit is akartam kihozni ebből...vannak jó dolgok, amikhez ragaszkodom, ezek segítenek nekem, és vannak rossz dolgok amikhez ragaszkodom, ezeket fel kell fedezni és ezeket el kell dobni.szerintem.

en azt tapasztaltam, hogy a jo dolgokhoz sem kell ragaszkodni, csak orulni mig jelen vannak, aztan elengedni ha elmennek. a ragaszkodassal az ember a sajat oromet rontja el, mert ha ragaszkodik elkezd attol felni, mi lesz ha elveszti amihez ragaszkodik... es a felelem miatt mar nem tudja ugy ertekelni,ahogy egyebkent tudna. biztos te is tudod, milyen amikor valakit mondjuk szeretsz. gondold csak vegig... mikor elkezdesz ragaszodni hozza, elkezdesz attol felni, hogy elveszited. es akkor mar nem tudod ugy latni, amilyen, mert ragaszkodsz, es ez befolyasol. ha paranoid is vagy, akkor elkezdesz egy ido utan mindenben arra utalo jeleket latni, hogy elveszited. aztan mikor elveszitetted azt gondolod: ugye... en megmondtam :) es ez igy megy. es mindig ujra es ujra ragaszkodsz, vesztesz, kinlodsz. olyan mint a 22-es csapdaja. de ha felhagysz a ragaszkodassal, akkor nem felsz az elvesztestol, csak orulsz amig jelen van az eletedben az a valaki vagy valami. es ez az orom sugarzik rolad, nem a felelem. ettol meg elveszitheted... de az elet ilyen. es akkor is ilyen lesz, ha ragaszkodsz, es akkor is ha nem. akkor meg minek tonkretenni az oromodet a ragaszkodassal?

mokusmali 2006-01-20 12:59

Most már ezt is értem. Mondom hogy nehéz a felfogásom. :D

Igazából azért szoktam félni, mert azt gondolom, hogy ez túl szép, hogy igaz legyen (az életem utóbbi 1 évéről). És ezért félek attól, hogy elromlik, mert nem vagyok ehhez hozzászokva. Na mindegy. Tudom, hogy hülyeség. Majd megnyugszom.

FoX 2006-01-20 13:47

Idézet:

Most már ezt is értem. Mondom hogy nehéz a felfogásom. :D

Igazából azért szoktam félni, mert azt gondolom, hogy ez túl szép, hogy igaz legyen (az életem utóbbi 1 évéről). És ezért félek attól, hogy elromlik, mert nem vagyok ehhez hozzászokva. Na mindegy. Tudom, hogy hülyeség. Majd megnyugszom.

annyira el vagyunk szokva a jotol, hogy mar felunk tole, en ezt vettem eszre regebben, es ez durva... valami nagyon jo, nagyon jol mukodik, es probalunk benne neha hibat talalni, hatha megse... :D es amikor kitalalunk valami zagyvasagot, akkor azt mondjuk: AHA! naugye, hogy nem kell annyira orulni... ez mekkora marhasaga... ha jol megnezi az ember szanalmas :D tul szep, ahoz, hogy igaz legyen, jaja, enis ereztem ezt... azt csinalom, hogy nem foglalkozom ezekkel. tudom, hogy csak szokas szerint kinozni akarom magam, mer ez onkinzas, es mivel ez lathatoan baromsag, legyintek egyet, es aszondom, a francot se erdekli :D ha elromlik ugyis el fog romlani, ha vege lesz ugyis vege lesz, nem kene meg pluszban rontani rajta a negativ gonodlkodassal... es persze a negativ hozzaallas befolyasolja a viselkedest is. eleg szepen. :) szal probald ki, ha epp el akarod ronatni a sajat oromod, szarjal ra, es oruljel tovabb :D

psychic 2006-01-24 10:17

0. AZ ALAPOK - A SEMMI ÉS A MINDEN
A világ teremtéséhez szükséges egy olyan kiindulási alapot választani, ami mindenki számára kézenfekvõ és amire a késõbbiekben lehet tovább építeni. Az egyetlen olyan kiindulási alap, amely nem igényel semmilyen indoklást és nem tételez fel semmit sem (önmagán kívûl), az maga a SEMMI. A Semmi definíciószerûen semmilyen jellemzõvel nem bír, ezért az minden elképzelhetõ fogalomnak a tagadása: nem kicsi, nem nagy, nem fényes, nem sötét, nem mozog és nem is áll stb. Sõt, mivel a Semmi is fogalom ezért az is igaz, hogy a Semmi NEM Semmi (Semmi se). Ugyanis még nincsennek axiómák, ezért az öntartalmazó (rekurzív) kijelentések is megengedettek. A Semmi tagadása egy olyan fogalomhoz vezet, ami definíciószerûen minden jellemzõvel bír: a MINDEN. A Mindenre ezért minden fogalom igaz: kicsi is, nagy is, fényes is, sötét is, mozog is, áll is stb. Ezek alapján az is igaz, hogy a Minden Semmi (is). Eddigi kulcs eredmények: A Semmi nem Semmi. Mivel a Semmi tagadása a Minden, ezért a Semmi Minden. Ugyanakkor a Minden Semmi (is). Tehát a Semmi és a Minden azonos fogalmak. A fogalmak (Semmi és Minden) különbözõségét a szubjektív elnevezések okozzák, amelyek ugyanannak a fogalomnak más és más tulajdonságát emelik ki. Meg van teremtve tehát az a kiindulási alap, amelyre a késõbbiek során a teljes világ felépíthetõ. Erre a kiindulási alapra két elnevezés is van (Semmi és Minden), de ezek mind szubjektív jelentéssel terhesek, amelyek az egésznek csak egy részét emelik ki. Célszerû tehát valamilyen semleges (szimbólikus) nevet választani neki. Az idõk során több ilyen szimbólikus elnevezés is született a kultúrától, a vallástól és a szemléletmódtól függõen: Isten, Bindu, Megnyilvánulatlan stb. A továbbiakban ennek a kiindulási alapnak a neve itt a VALAMI lesz. A Valamivel vitába szállni nem lehet, ugyanis létezik is meg nem is, attól függõen, hogy minek nézzük - Semmi vagy Minden. Aki azt mondja, hogy létezik, az a Minden (Isten) mellet voksol és azt lehet rá mondani, hogy vallásos. Aki azt mondja, hogy nem létezik, az a Semmi (Nirvána) mellett voksol és azt lehet rá mondani, hogy ateista. Mindkettõnek igaza van és egyiknek sem. Mivel itt a logika még használhatatlan (ellentmondásos rendszerben vagyunk), ezért ilyesmirõl vitatkozni értelmetlen.

- Mindent vagy semmit?
- Öööö... Mindkettõt!

kellemes elmelkedeset ;)

freeman 2006-01-24 11:10

szegény Minden és Semmi...

ha tudnák, hogyan cincálják szét őket az emberek :p

FoX 2006-01-24 14:21

Idézet:

szegény Minden és Semmi...

ha tudnák, hogyan cincálják szét őket az emberek :p

hat meg ha tudnak az emberek, hogy ezek csak szavak... amik kb arra jok, hogy szetcincaljak oket :p :D

mokusmali 2006-01-24 14:30

És az emberek mennyit tudnak a semmiről beszélni... :D :D na jó bocs szar poén volt, tőlem aztán lehet mindenről beszélni... :p

FoX 2006-01-24 14:32

Idézet:

És az emberek mennyit tudnak a semmiről beszélni... :D :D na jó bocs szar poén volt, tőlem aztán lehet mindenről beszélni... :p

neccsak: Imádok a semmirol beszélgetni. Ez az egyetlen téma, amit kicsit ismerek. (Oscar Wilde)
:D

mokusmali 2006-01-24 14:50

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása
neccsak: Imádok a semmirol beszélgetni. Ez az egyetlen téma, amit kicsit ismerek. (Oscar Wilde)
:D

Én meg a semmit nem ismerem. Mert fel sem tudom fogni. :( És pont azért félek a haláltól mert azt gondolom utána nem lesz semmi. Vagyis nem az, hogy félek, csakhát...olyan elképzelhetetlen. :confused:

FoX 2006-01-24 15:19

Idézet:

Én meg a semmit nem ismerem. Mert fel sem tudom fogni. :( És pont azért félek a haláltól mert azt gondolom utána nem lesz semmi. Vagyis nem az, hogy félek, csakhát...olyan elképzelhetetlen. :confused:

haaaaaat, az is egy olyan, hogy mig meg nem tapasztalod addig nem tudod mi az, utana meg mar mindegy :D sztem enis felek a halaltol, igy nem erzem, hogy felnek... viszont ugy van, hogy sztem az ego az, ami a halaltol fel, es mivel en is ego vagyok ezer elegge lehetetlen, hogy ne feljek :) csaknem vagyok olyan helyzetben, hogy ez a felelem kijojjon.
en nemtom mi lesz utana, regen enis azt gondoltam, hogy semmi, mosma nem gondolom. de ez a kerdes ami a legkevesbe foglalkoztat. majd lehet fog :D

manake 2006-01-24 15:21

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása
haaaaaat, az is egy olyan, hogy mig meg nem tapasztalod addig nem tudod mi az, utana meg mar mindegy :D sztem enis felek a halaltol, igy nem erzem, hogy felnek... viszont ugy van, hogy sztem az ego az, ami a halaltol fel, es mivel en is ego vagyok ezer elegge lehetetlen, hogy ne feljek :) csaknem vagyok olyan helyzetben, hogy ez a felelem kijojjon.
en nemtom mi lesz utana, regen enis azt gondoltam, hogy semmi, mosma nem gondolom. de ez a kerdes ami a legkevesbe foglalkoztat. majd lehet fog :D

...........
az attól is függ ki miben hisz..... :)

FoX 2006-01-24 15:24

Idézet:

manake eredeti hozzászólása
...........

es ha nem hiszel semmiben? :)

manake 2006-01-24 15:26

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása
es ha nem hiszel semmiben? :)

a lelked mélyén biztos!!! csak nem tört még ki belőled, vagy nem is akarod........ :confused: :confused:

FoX 2006-01-24 15:29

Idézet:

a lelked mélyén biztos!!! csak nem tört még ki belőled, vagy nem is akarod........ :confused: :confused:

miert gondolja azt mindenki, hogy mindenki epp ugyanolyan? ha en a lelekem melyen hiszek valamiben, miert feltetelezem, hogy ezzel mindenki igy van? most nem magamra celzok, mer azon sem gondolkozom, hiszek-e valamiben... lehet igen, lehet nem. csak ugy altalanossagban erdekelne. :)

mokusmali 2006-01-24 15:30

Idézet:

...........

Hát ja...Én mondom, a semmiben hiszek. A hétköznapokon úgy én sem érzem, hogy félek a haláltól, csak néha nagyon erős szorongás jön rám főleg este elalvás előtt, hogy jajj anyám mi lesz meg mi ez a halál és akkor nem lesz semmi és akkor én hol leszek mindenféle ilyen hülyeségek.Csak akkor nagyon félelmetes. Meg hát nem csak a halál, hanem az elmúlás az, ami szerintem félelmetes...szóval az elmúlás az egy egész életen át tartó folyamat. Egy bizonyos életkor után már nem fejlődsz (fizikailag), hanem leépülsz szép lassan de biztosan...meg olyan szörnyű látni, hogy mi lesz az emberből...dolgoztam idősek otthonában...akkor "döntöttem el", hogy én nem akarok sokáig élni. Persze el kell fogadni a dolgot de akkor nem írogathatnék ide és bazira unatkoznék... :D

manake 2006-01-24 15:31

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása
miert gondolja azt mindenki, hogy mindenki epp ugyanolyan?

Senki sem ugyanolyan!!! És ez valahol nagyon szép dolog......... :o

FoX 2006-01-24 15:35

Idézet:

Senki sem ugyanolyan!!! És ez valahol nagyon szép dolog......... :o

nem azt mondtam, hogy mindenki ugyanolyan. azt kerdeztem, miert hiszi a legtobb ember, hogy mindenki mas max ugyanazt tapasztalta, amit o, es azon felul nincs semmi. tehat miert hiszik az emberek, hogy amit nem tapasztaltak az nem letezik? :)

manake 2006-01-24 15:37

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása
nem azt mondtam, hogy mindenki ugyanolyan. azt kerdeztem, miert hiszi a legtobb ember, hogy mindenki mas max ugyanazt tapasztalta, amit o, es azon felul nincs semmi. tehat miert hiszik az emberek, hogy amit nem tapasztaltak az nem letezik? :)

NA IGEN!!! :)
SZERINTEM FÉLNEK EZEKTŐL A DOLGOKTÓL!!!

mokusmali 2006-01-24 15:51

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása

Szerintem azért, mert így a legegyszerűbb eligazodni a világban. Azért vannak pl. a sztereotípiák is. A világ túl nagy és túl bonyolult ahhoz, hogy mindent megtapasztaljunk, ezért ezek segítenek eligazodni. Pl ha tudom, hogy a cigányok lopnak, akkor nincs rá szükségem, hogy megismerjek sok cigányt, mert már tudom milyenek... és minden helyzetre és embercsoportra (vagy állatcsop.ra) van egy ilyen sztereotípia. Csak az a baj, hogy torzít és veszélyes...

manake 2006-01-24 15:55

Idézet:

Szerintem azért, mert így a legegyszerűbb eligazodni a világban. Azért vannak pl. a sztereotípiák is. A világ túl nagy és túl bonyolult ahhoz, hogy mindent megtapasztaljunk, ezért ezek segítenek eligazodni. Pl ha tudom, hogy a cigányok lopnak, akkor nincs rá szükségem, hogy megismerjek sok cigányt, mert már tudom milyenek... és minden helyzetre és embercsoportra (vagy állatcsop.ra) van egy ilyen sztereotípia. Csak az a baj, hogy torzít és veszélyes...

mert ezeket is tapasztaltad....azért vagyunk emberek, hogy érezzünk ( akár szeretet, akár anyagi javakat, fájdalmat, stb....)

mokusmali 2006-01-24 16:05

Idézet:

mert ezeket is tapasztaltad....azért vagyunk emberek, hogy érezzünk ( akár szeretet, akár anyagi javakat, fájdalmat, stb....)

A szereotípia pont arról szól, hogy ne kelljen érezned és megtapasztalnod. Ez benne a rossz. Ilyen, hogy a "nők hisztisek". Csak egy példa a sok közül. Akkor ha anyád v. bnőd elkezd sírni meg ordibálni nem nézel mögé, hogy miért, hanem azt mondod hisztis picsa. De ez csak egy példa. A megoldás az lenne, hogy ezek a sztereotípiák, előítéletek elhalványodjanak vagy megszűnjenek és megint tisztán tudd látni a dolgokat, mint akkor, amikor még nem nevelték beléd azt, hogy ez ilyen, az olyan, stb. már eltértem a témától...
Meg szerintem azok hiszik legjobban azt, hogy csak az létezik, amit ők tapasztaltak, akik nem empatikusak. Ha bele tudsz gondolni mások helyzetébe, akkor jobban el tudod képzelni azt, hogy az is létezhet, amit ő átélt...
És hát az empátia fejleszthető, csak ahhoz is meló kell, hogy rájöjjön az ember, hogy ő nem empatikus.

FoX 2006-01-24 16:08

Idézet:

sztem egyaltalan nem bonyolult... csak mi tesszuk bonyolultta. mintha az ember miota lejott a farol, azt akarna az eletnek megmutatni, hogy sokkal okosabb tole, es mindennel okosabb... mi jobban tudjuk istennel is. egyebkent is, mi nem hiszunk istenben, mert sosem biznyitotta be, hogy letezik. :D :p :rolleyes:
azzal amit leirtal egy dolgot lehet elerni: hogy mindennel szemben kialakul az embernek par fasza skatulyaja, amibe a cimkeknek megfeleloen belepasszintja a dolgokat, aztan azt mar nem veszi eszre, ha valami nem passzol bele, es csodalkozik, miert nem mennek a dolgok. a multbeli tapasztalatok iranyitjak az emberek cselekveseit, es nem az adott pillanatban dontenek. ezt hivjak automatizmusnak, es jó reszuk tudat alatt zajlik. emiatt kiszamithatoak az emberek. aki spontan, es mindig az adott helyzetben az adott helyzetnek megfeleloen dont, azt igen nehez kiszamitani.
ezen felul ha az ember azt hiszi, annyi a vilag, amennyit o latott belole, azzal elzarja magat a megismerestol, es mindent osszevetve egesz eleteben ugyanazokat a koroket futja.

manake 2006-01-24 16:11

Idézet:

A szereotípia pont arról szól, hogy ne kelljen érezned és megtapasztalnod. Ez benne a rossz. Ilyen, hogy a "nők hisztisek". Csak egy példa a sok közül. Akkor ha anyád v. bnőd elkezd sírni meg ordibálni nem nézel mögé, hogy miért, hanem azt mondod hisztis picsa. De ez csak egy példa. A megoldás az lenne, hogy ezek a sztereotípiák, előítéletek elhalványodjanak vagy megszűnjenek és megint tisztán tudd látni a dolgokat, mint akkor, amikor még nem nevelték beléd azt, hogy ez ilyen, az olyan, stb. már eltértem a témától...
Meg szerintem azok hiszik legjobban azt, hogy csak az létezik, amit ők tapasztaltak, akik nem empatikusak. Ha bele tudsz gondolni mások helyzetébe, akkor jobban el tudod képzelni azt, hogy az is létezhet, amit ő átélt...
És hát az empátia fejleszthető, csak ahhoz is meló kell, hogy rájöjjön az ember, hogy ő nem empatikus.

Belegondolni belegondolhatsz, de amíg nem érzted át ugyanazt addig más szemmel nézed a dolgot...
Viszont a segítség és mellédállás ilyen időkben, mégis kedves!!!
De mondani mindig könnyű :)

FoX 2006-01-24 16:15

Idézet:

nah, hat errol szolna a dolog... nem? ha mar megszulettunk akkor nem mindent el kene hinni masnak, mer o azt mondta, hanem kivancsian tekinteni mindenre, es semmibe nem belekovulni.. ugy ertem nem elkezdeni vakon hinni valamiben, hogy az ugy van, es azert barmire kepesnek lenni. es mivan, ha nincs ugy?

mokusmali 2006-01-24 16:19

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása
sztem egyaltalan nem bonyolult... csak mi tesszuk bonyolultta. mintha az ember miota lejott a farol, azt akarna az eletnek megmutatni, hogy sokkal okosabb tole, es mindennel okosabb... mi jobban tudjuk istennel is. egyebkent is, mi nem hiszunk istenben, mert sosem biznyitotta be, hogy letezik. :D :p :rolleyes:
azzal amit leirtal egy dolgot lehet elerni: hogy mindennel szemben kialakul az embernek par fasza skatulyaja, amibe a cimkeknek megfeleloen belepasszintja a dolgokat, aztan azt mar nem veszi eszre, ha valami nem passzol bele, es csodalkozik, miert nem mennek a dolgok. a multbeli tapasztalatok iranyitjak az emberek cselekveseit, es nem az adott pillanatban dontenek. ezt hivjak automatizmusnak, es jó reszuk tudat alatt zajlik. emiatt kiszamithatoak az emberek. aki spontan, es mindig az adott helyzetben az adott helyzetnek megfeleloen dont, azt igen nehez kiszamitani.
ezen felul ha az ember azt hiszi, annyi a vilag, amennyit o latott belole, azzal elzarja magat a megismerestol, es mindent osszevetve egesz eleteben ugyanazokat a koroket futja.

Egyetértek én csak leírtam, hogy szerintem ezért nem tudják sokan elfogadni azt, hogy olyan dolog is létezik, amit ők nem tapasztaltak (azért nem mindenki). Én igyekszem nem beskatulyázni a dolgokat de persze sokszor nem sikerül. Az emberi tulajdonság, hogy mindíg okosabbak akarunk lenni másoknál és mindenkinél. A természetnél is jobban tudjuk, hogy mi a jó és ebbe fog belebukni ez a k. okos emberiség, ha nem jön rá idejében, hogy nem jó irányba halad.
Aztán persze nem mindig jó a spontán reakció...kell egy kis önfegyelem, átgondolás. A múlt beli tapasztalatokat pedig azért használni kell, mert néha nem ártanak...

mokusmali 2006-01-24 16:24

[QUOTE=manake]Belegondolni belegondolhatsz, de amíg nem érzted át ugyanazt addig más szemmel nézed a dolgot...
Viszont a segítség és mellédállás ilyen időkben, mégis kedves!!!
De mondani mindig könnyű :)
[/QUOTE

Miért nézném más szemmel? Attól, hogy vele történt és nem velem még lehet ugyanúgy igaz...Csak az empátia foka minden embernél más. Amúgy igen, a melléállás így is úgy is jó dolog. Azt meg nem értem, hogy "mondani könnyű". ???

mokusmali 2006-01-24 16:26

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása

Szerintem bonyolult, de ez nem baj ettől színes és mindig van valami új felfedezni való...De az tény, hogy mi emberek aztán úgy megbonyolíjuk még a kis egyszerű életünket, hogy csak na...

manake 2006-01-24 16:28

Idézet:

Azt meg nem értem, hogy "mondani könnyű". ???

úgy értettem, a szavak könnyen kiesnek a szánkból!!!

FoX 2006-01-24 16:34

Idézet:

Szerintem bonyolult, de ez nem baj ettől színes és mindig van valami új felfedezni való...De az tény, hogy mi emberek aztán úgy megbonyolíjuk még a kis egyszerű életünket, hogy csak na...

tul... attol, hogy valami szines, sokfele, meg nem biztos, hogy bonyolult is. csak nem torni kell rajta a fejunket, hanem nezni. hetvegen jot rohogtem egyik ismerosomon... ilyesmi parbeszed jatszodott le, hogy "nezd milyen szep ez vagy az" mire o: "hm... vegiggondolom". remek :D

mokusmali 2006-01-25 07:56

Idézet:

úgy értettem, a szavak könnyen kiesnek a szánkból!!!

Ja most olvastam vissza a tegnapit, akkor már kapkodtam és félreolvastam. :)

mokusmali 2006-01-25 08:05

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása
tul... attol, hogy valami szines, sokfele, meg nem biztos, hogy bonyolult is. csak nem torni kell rajta a fejunket, hanem nezni. hetvegen jot rohogtem egyik ismerosomon... ilyesmi parbeszed jatszodott le, hogy "nezd milyen szep ez vagy az" mire o: "hm... vegiggondolom". remek :D

Na igen szóval nem a világ bonyolult (az nagyonis egyszerű). Inkább az emberi életek és kapcsolatok és pont az teszi bonyolulttá a dolgokat, hogy ahányan vagyunk annyiféleképpen látjuk a dolgokat és annyiféleképpen értelmezzük a világot. Aztán persze lehet, hogy ez is egyszerű, csak sokmindenre nem tudjuk a választ és ettől lesz bonyolult.Vagy attól, hogy mindenre több válasz van. De azért a szépség pont az a dolog amin nem kéne gondolkodni. Valami vagy szép vagy nem szép.

psychic 2006-01-25 09:40

1. A NÉZÕPONT

A Valami egy ellentmondásos rendszer; benne minden dolog és annak ellentéte is megtalálható. A (teremtés) történet célja az, hogy megértsem (Én, a Nézõpont) a Valamit. A Valami definíciószerûen akkor megérthetõ, ha az logikailag ellentmondás nélkül
feltárható. Ehhez az szükséges, hogy a Nézõpont által megtapasztalt rész Valami konzisztens (ellentmondás nélküli) legyen. A Valami egy konzisztens vetületének a neve a Világ. Amint a Világ, úgy a Nezõpont is (szubjektív) része a Valaminek, mint minden a
késõbbiek során elõkerülõ új elem.
Egy Nézõpontot egyértelmûen meghatároz az általa érzékelt Világ, objektív különbségük nincs. A Nézõpont azonos az általa érzékelt Világgal. Ez nem kijelentés, hanem meghatározás. Ezért a Nézõpont és a Világ felcserélhetõ fogalmak. A szubjektív
különbözõségük lényege: a Nézõpont a megszemélyesített Világ. A Nézõpont az érzékelõ (teremtõ), a Világ az érzékelt (a megteremtett). A Nézõpont a szubjektivitás alapja, a Világ az objektivitás alapja. A két fogalom azonban (Nézõpont-Világ) csak együtt létezik.
A Világ mérete a Valamihez képest végtelenül kicsiny. Egy geometriai modellben egy ilyen null mértékû halmaznak a megfelelõje a Pont. Innen már érthetõ, hogy miért Nézõ-Pont a Nézõpont: Pont, amely önmagát nézi és amit lát, azt Világnak nevezi.
Mivel a Világ konzisztens, ezért benne a logika alkalmazhatóvá válik és így a Világ logikailag feltárható, azaz a Nézõpont számára megérthetõvé válik. De nem szabad azt elfelejteni, hogy amint a Világ rendszerébõl kilépünk, a logika érvényét veszti. A Nézõpont-Világ páros azoban mindig egy zárt rendszert képez.

FoX 2006-01-25 15:05

vajon miert van az, hogy az emberek jo resze irigy azokra, akik eszrevehetoen jol erzik magukat? aki jol erzi magat szinte minden korulmenyek kozott, az nem azert erzi jol magat mert egy buta barom, aki nem latja at a helyzet komolysagat, hanem azert, mert tett es tesz azert, hogy megertse a dolgokat, tisztaban legyen nemikeppen onmagaval, nem csak azt hajtogatja, hogy "ismerem magam"... (valamiert aki ezt hajtogatja az ismeri magat a legkevesbe... de ez csak az en velemenyem, es nem is altalanosithato)
igaz, hogy azert, hogy a dolgok mukodjenek, az emberek elfogadjanak, ahoz tenni kell, nem csak vergodni allandoan... es igaz, ez sokkal nehezebb, mint irigykedni.
ulunk a buszon, nevetgelunk, lathatoan jol erezzuk magunkat, az emberek meg ugy neznek mint a veres rongyra... "eeee... ezek meg mit vigyorognak, mit kepzelnek, hogy orulnek mikor nekem fu de szar, ezek tok hulyek". es ez sok helyen sok formaban lathato. miert nem tesznek valamit azert, hogy jol erezzek magukat? mindenki kepes ra, de van aki inkabb besavanyodik. persze ilyenkor mindenki mas idiota... es nehogyma jol erezzem magam, amikor ez is meg az is halalra idegesit... es arrol vajon ki tehet... :p
ahelyett, hogy meg akarnank ismerni egymast, az esetek jo reszeben inkabb fikazunk, es verjuk a nyalunkat, aztan masok arcaba vagjuk, hogy bunkok, mert nem ugy viselkednek ahogy szerintunk kene. nem tartjak tiszteletben azta rohadt nagy vilagfajdalmat :rolleyes: nem ugy ugralnak ahogy mi futyulunk. falakat epitunk hidak helyett, aztan csodalkozunk hogy egyedul vagyunk :p

mokusmali 2006-01-26 08:45

El kell mondanom valamit...Tegnap megnéztük páran a Van-e élet a halál előtt című filmet. Én már minden létező Feldmár cikket és könyvet elolvastam, amit csak meg tudtam szerezni, mégis hihetetlen hatással volt rám! Eldöntöttem (vagyis valaki vagy valami eldöntötte bennem), hogy fel akarok ébredni...
Ma reggel jöttem a vonaton, hallgattam a kedvenc zenémet és csak néztem ki az ablakon...Olyan boldogság töltött el, mintha exeztem volna. Gyönyörű volt minden, fel akartam állni és megölelni mindenkit és kiabálni és táncolni...És képzeljétek...Magláttam 4 őzet a sínek mellett. Ott futkostak és legelésztek És pont ködös-napfelkeltés félszürkületes idő volt.És minden minden gyönyörű volt!Még a füst is ami ömlött a gyárkéményből...És akkor éreztem, hogy ez már soha de soha nem múlhat el!!És igen, megértettem, hogy tök mindegy, hogy meddig tart bármi is, hálásnak kell lennem, hogy kaptam az életet.És én ezt soha nem éreztem még (tisztán)!!!És mennyire másnak láttam még mindent néhány órával ezelőtt!És akkor észrevettem, hogy folynak végig a könnyek az arcomon...azt hiszem megszülettem... :)

psychic 2006-01-26 08:55

Idézet:

El kell mondanom valamit...Tegnap megnéztük páran a Van-e élet a halál előtt című filmet. Én már minden létező Feldmár cikket és könyvet elolvastam, amit csak meg tudtam szerezni, mégis hihetetlen hatással volt rám! Eldöntöttem (vagyis valaki vagy valami eldöntötte bennem), hogy fel akarok ébredni...
Ma reggel jöttem a vonaton, hallgattam a kedvenc zenémet és csak néztem ki az ablakon...Olyan boldogság töltött el, mintha exeztem volna. Gyönyörű volt minden, fel akartam állni és megölelni mindenkit és kiabálni és táncolni...És képzeljétek...Magláttam 4 őzet a sínek mellett. Ott futkostak és legelésztek És pont ködös-napfelkeltés félszürkületes idő volt.És minden minden gyönyörű volt!Még a füst is ami ömlött a gyárkéményből...És akkor éreztem, hogy ez már soha de soha nem múlhat el!!És igen, megértettem, hogy tök mindegy, hogy meddig tart bármi is, hálásnak kell lennem, hogy kaptam az életet.És én ezt soha nem éreztem még (tisztán)!!!És mennyire másnak láttam még mindent néhány órával ezelőtt!És akkor észrevettem, hogy folynak végig a könnyek az arcomon...azt hiszem megszülettem... :)

mi is megnéztük azt a filmet párszor, de mindig tud még ujat mondani:D

psychic 2006-01-26 08:56

2. A LÉTEZÉS - AZ ELSÕ DIMENZIÓ

Egy (létezõ) Világban mindig van egy ok-okozati rendszer, ami a Világ konzisztenciáját biztosítsa. Ez az ok-okozati rendszer különíti el a Valamit térben és idõben, hogy az mindenütt és minden pillanatban konzisztensnek látszódjon.
Legyen a Valaminek két szubjektív vetülete: a Létezõ, mint objektum és a Létezés, mint folyamat, függvény vagy reláció. A Létezés és a Létezõ együttes meghatározása: Ami Létezik, az Létezõ. A Létezési reláció a legegyszerûbb olyan ok-okozati rendszer kialakítását teszi lehetõvé, amely nem igényel további magyarázatot, hiszen a Létezés definíciója egyértelmûen megmutatja, hogy önmagán (a Létezõn) kívül mást nem tételez fel.
Matematikailag tehát a Létezés az identikus leképzésnek felel meg. Mivel az identikus leképzés modell független, ezért a leképzés argumentuma lehet akár önmaga is, mint függvény elem. Ezáltal az identikus leképzés önmagával is definiálható. Természetesen ez
egy rekurzív definíció:

l := L -> L , ahol 'l' (Létezés) és 'L' (Létezõ) azonos

A tudomány nem engedi meg a rekurzív definíciók jelenlétét. A tudomány viszont csak akkor lép életbe, ha már egy konzisztens (logikailag feltárható) Világban vagyunk. Még nem vagyunk ott, tehát a rekurzív definíciók megengedettek.
A Valaminek tehát egy szubjektív felbontása a Létezõ-Létezés páros, amely olyan konzisztens ok-okozati rendszert definiál, amely minden más konzisztens ok-okozati rendszernek az alapja. (Identikus leképzés minden rendszerben értelmezhetõ.) Ez a étezési rendszer megtalálható a Nézõpont-Világ felbontásban is, ahol a létezés helyett az érzékelést használtuk. Mindkét kifejezés az identikus leképzést jelenti a történetben. A Nézõpont-Világ felbontás tehát a definíció értelmében minden esetben egy konzisztens
ok-okozati rendszert alkot, ahol a Nézõpont a Létezõ, a Világ a Létezés: A Világ Létezik (folyamat) a Létezõ Nézõpont (alany) számára.
A Létezési hurok, amely a Létezõt a Létezõbe képzi le egy ciklikus rendszert eredményez objektívan. De szubjektívan egy lineáris (sorrendi) rendszert ad, amely a Létezõbõl - a Jelenbõl - két irányban iteratívan generálható. A szubjekív megkülönböztetések alapja, a Jelenhez viszonyított periódus szám, amely segítségével a Létezõk indexelhetõek - sorrendbe állíthatóak:
Mivel L -> L igaz és L0 (Jelen) azonos L-lel ezért létezik olyan L1, hogy L0 -> L1. Mivel L1 és L0 azonos és L0-nak van L1 rákövetkezõ eleme, ezért L1-nek is van L2 rákövetkezõ eleme. A gondolatot tovább folytatva valamennyi 'i' természetes számra Li elõállítható (L0,L1,L2,L3,...).
Mivel létezik olyan L1, hogy L0 -> L1 igaz és L0 azonos L1-gyel, ezért létezik olyan L(-1), hogy L(-1) -> L0. Mivel L(-1) és L0 azonos és L0-nak van L(-1) megelõzõ eleme, ezért L(-1)-nek is van L(-2) megelõzõ eleme. A gondolatot tovább folytatva valamennyi 'i' negatív egész számra Li elõállítható (L(-1),L(-2),L(-3),...).
Ezzel valamennyi egész 'i' -re Li-t (...,L(-2),L(-1),L0,L1,L2,...) elõállítottuk. A Létezõt Pontnak, a Létezést Élnek modellezve a szubjektív modell egy Létezési-Szálat ad. A Létezési-Szál a Világ Elsõ dimenziója.
A szál aktuális irányához képest a fenti módszerhez hasonlóan egy másik - ellentétes irányú - szál is levezethetõ. Ennek a neve Anti-Világ. Mivel a Létezõ és a Létezés egy fogalomnak a szubjektív felbontásai, ezért ezek felcserélhetõek. A felcserélt elemekkel
megvalósított világ(ok) neve a Duál-Világ. A Létezési-Szál Duál-Világát úgy lehet megkonstruálni, ha a Létezési-Szálban ilyenkor minden pontot élre és minden élt pontra cserélünk. A konstrukció eredményeként belátható, hogy a Duál-Világ is egy
Létezési-Szál lesz.
A létezési folyamat a jelenbõl állítható elõ kétirányban, de szubjektívan úgy látszik, hogy a létezés a Múltból (negatív indexû Létezõktõl) a Jövõ (pozitív indexû Létezõk) felé áramlik a Jelenen (nullás indexû Létezõn) keresztül. A létezés tehát objektívan a jelenbõl generálódik két irányba és nem a múltból a jövõ felé, ahogy az a szubjektívan látszik.
Ha L0-t Atyának, L1-et Fiúnak és a Létezést Szentléleknek nevezzük, akkor igaz az alábbi kijelentés:
Az Atya a Fiút a Szentlélek által teremti/élteti/létezteti úgy, hogy ezek hárman egyek. Így már érthetõ, hogy mire utalhattak a Bibliában a fenti kijelentéssel..

psychic 2006-01-26 09:07

még valami...

További következménye a világ paradox természetének a meghasonulás és megõrülés, a mazochizmus (autoagresszió) lehetõsége, veszélye. Az értelem a saját korábbi döntéseit és cselekedeteit utólag, az új tapasztalatok (következmények) fényében átértékeli, megítéli. Ha olyan következtetésre jut, hogy az valamiért helytelen volt, konfliktusba kerül önmagával.: "Rosszat tettem, mégha tudatlanul és jószándékkal is." Mert utólag mindig könnyebb okosnak lenni.
Ha sok ilyen rossz cselekedet emléke összegyûlik bennünk, mert sokszor tudatlanul, nem elegendõ és megfelelõ információ birtokában döntünk, illetve kisértéseknek, zavaroknak és kényszernek vagyunk kitéve, felmerül az ítélet: rossz vagyok. Aki rossz az bûnös, tehát büntetést érdemel, szankcionálni kell a viselkedését, hogy úgymond jó útra térjen, s betartsa az aktuális, szubjektívan meghatározott (és folyton változó) törvényeket.
Ekkor jön az önbüntetés, ami szenvedést okoz vagy lelki válságot idéz elõ (vezeklés) és félelmeket kelt a tudatban. Ezek együttesen rossz lelkiismeretet okoznak, és az õrületbe kergethetik az önmagával való küzdelem miatt instabil, zavarodott értelmet.
A problémát tovább fokozzák a törvényszegéstõl elrettentõ, "bûnmegelõzõ célzatú" fenyegetések, melyek minden társadalomban, közösségben bõségesen jelen vannak. A megtorlás fenyegetõ lehetõsége fizikai, érzelmi és szellemi síkon egyaránt jelen van
(börtönök, erkölcsi gátlások, megszégyenítés, kiközösítés, stb). Jelentõs részét képezi a vallások többségének is a hívek fenyegetése. Az alvilág, a purgatórium, a pokol, a gyehenna, a bosszúálló és haragos Isten, a karmikus visszahatások, az ördögök és démonok, az átkok, stb. Még ha a földi igazságszolgáltatást meg is ússza az értelem csapdájában vergõdõ, tudatlan, szerencsétlen és törvényszegõ lélek, a tudatában akkor is ott van a korán belé nevelt tanítás: a túlvilágon sem menekülhet meg a szigor, a fájdalmas
büntetés elõl.
Mi ez, ha nem szadizmus másokkal szemben? Mi ez, ha nem mazochizmus önmagunkkal szemben? S az egymástól való elkülönülés illúziója csak megerõsíti mindezt. Ha nem érzem magam egynek a másikkal, könnyebb õt elítélni, nem szeretni és megbántani
valamely igazságosnak vélt ideológia nevében. Az egység állapotából való elkülönülést pedig az értelem okozza a világ szubjektív rendezése, részekre osztása által.

PoffPoffPoff 2006-01-26 15:37

Idézet:

Hihi. :) Na en ezert az erzesert imadok elni. :) Tobbek kozt. :)

mokusmali 2006-01-26 15:53

Idézet:

Hihi. :) Na en ezert az erzesert imadok elni. :) Tobbek kozt. :)

:o :) :D

psychic 2006-01-27 09:29

4. A VÁLASZTÁS

Amennyiben az erőforrás igény (együttműködés) és az ideológia (egyetértés) ütköznek egymással valamely szituációban, nyilvánvaló, hogy mindenki a nyereség maximalizáló stratégiát fogja követni. Csak anyagi érdekből hajlandók az emberek olyasmiben együttműködni, amiben nem értenek egyet (kényszerházasság). Csak akkor nem működnek együtt, holott egyetértenek annak szükségességében, ha nem veszítenek ezáltal semmit (legkisebb kényszer elvére törekvés, magyarul lustaság és takarékosság).
A választást megkönnyítik az ideológiai magyarázatok. Egy jó szónok képes rá, hogy ügyesen manipulálva a szavakat és fogalmakat elhitesse a hallgatóságával, tulajdonképpen egyetértünk, s ezért egyet akarunk. A viszály szításának legegyszerűbb módja pedig az, ha belekötünk az apró részletekbe, megbújó ellentmondásokba (a kákán is csomót keresve) és fölnagyítjuk, eltúlozzuk őket. Látszólag tehát úgy tűnik, hogy az ideológia irányítja az erőforrás igényt, valójában azonban pont fordítva van.
Mindenki pontosan tisztában van a lelke mélyén a saját érdekeivel. Ezt azonban nyíltan fölvállalni és kinyilvánítani nem mindig jó taktika (az önzés elítélendő volta miatt), ezért az igazság leplezésére többnyire ideológiai magyarázatokat hívunk segítségül. Megindokoljuk - különféle furmányos logikai építményekkel - miért kell éppen azt tennünk, amit teszünk. Az ideológiák tehát indokul, mentségül szolgálnak a számunkra, betakarva a nyers valóságot: az önérdeket.
Ez a stratégia az egyén szintjén egészen jól működik mindaddig, míg szembe nem kerül a közösség jólétével és elvárásaival. Minden olyan problémakör az emberiség számára, amivel nem képes hatékonyan megküzdeni (szegénység, elnyomás, közöny, környezetszennyezés, háborúk, stb.), ugyanazt az üzenetet hordozza számunkra: nem az ideológiai különbségek az okai a helyzetnek, hanem csakis és kizárólag az egyéni önzés, ami sikeresen kerekedik fölül a csoport érdekein.

mokusmali 2006-01-27 13:45

Egy filozófia professzor az előadását úgy kezdte, hogy fogott egy konzerv üveget és feltöltötte kb. 5 cm átmérőjű kövekkel. Rákérdezett, hogy tele van-e az üveg.

- Igen! - volt a válasz.

Ezután elővett egy dobozt, tele apró kavicsokkal, és elkezdte beleszórni azokat az üvegbe. Miután a kavicsok kitöltötték a kövek közötti üres helyeket, megint megállapították, hogy az üveg tele van.

A professzor ezután elővett egy doboz homokot, és azt kezdte beletölteni az üvegbe. A homok természetesen minden kis rést kitöltött.

"És most" - mondta a professzor - "vegyétek észre, hogy ez a Ti életetek!

a kövek a fontos dolgok (a családod, a partnered, az egészséged, a gyerekeid). Ha minden mást elveszítenél, az életed akkor is teljes maradna. a kavicsok azok a dolgok, amelyek még számítanak; mint a munkád, a házad, az autód. a homok az összes többi apróság.

Ha a homokot töltöd be először, nem marad hely a kavicsoknak és a köveknek. Ugyanez történik az életeddel. Ha minden idődet és energiádat az apróságokra fordítod, nem marad hely azoknak a dolgoknak, amelyek igazán fontosak a boldogságod érdekében. Játssz a gyerekeiddel; szakíts időt az orvosi ellenőrzésre; vidd el a párodat táncolni! Dolgozni, takarítani, vendégeket hívni mindig lesz időd. Ezért a kövekre figyelj - azokra a dolgokra, amik igazán számítanak. A többi csak homok!

Az egyik diák megkérdezte, hogy most már valóban tele van-e az üveg. Mire a professzor azt válaszolta, "Igen, tele van." Erre a diák elővett egy dobozos sört, kinyitotta, s beleöntötte az üvegbe. A sört a homok elnyelte, és térfogatváltozás nem következett be. Azt mondta erre a diák:

"Nos, bármennyire is úgy érezzük, hogy az életünk teljes, a fenti példából jól látszik: egy sör azért mindig belefér!" :D :D :D

manake 2006-01-27 13:48

Idézet:

"Nos, bármennyire is úgy érezzük, hogy az életünk teljes, a fenti példából jól látszik: egy sör azért mindig belefér!" :D :D :D

:D :D :D :D

Asoka 2006-01-28 20:12

Idézet:

Egy filozófia professzor az előadását úgy kezdte, hogy fogott egy konzerv üveget és feltöltötte kb. 5 cm átmérőjű kövekkel. Rákérdezett, hogy tele van-e az üveg.

- Igen! - volt a válasz.

Ezután elővett egy dobozt, tele apró kavicsokkal, és elkezdte beleszórni azokat az üvegbe. Miután a kavicsok kitöltötték a kövek közötti üres helyeket, megint megállapították, hogy az üveg tele van.

A professzor ezután elővett egy doboz homokot, és azt kezdte beletölteni az üvegbe. A homok természetesen minden kis rést kitöltött.

"És most" - mondta a professzor - "vegyétek észre, hogy ez a Ti életetek!

a kövek a fontos dolgok (a családod, a partnered, az egészséged, a gyerekeid). Ha minden mást elveszítenél, az életed akkor is teljes maradna. a kavicsok azok a dolgok, amelyek még számítanak; mint a munkád, a házad, az autód. a homok az összes többi apróság.

Ha a homokot töltöd be először, nem marad hely a kavicsoknak és a köveknek. Ugyanez történik az életeddel. Ha minden idődet és energiádat az apróságokra fordítod, nem marad hely azoknak a dolgoknak, amelyek igazán fontosak a boldogságod érdekében. Játssz a gyerekeiddel; szakíts időt az orvosi ellenőrzésre; vidd el a párodat táncolni! Dolgozni, takarítani, vendégeket hívni mindig lesz időd. Ezért a kövekre figyelj - azokra a dolgokra, amik igazán számítanak. A többi csak homok!

Az egyik diák megkérdezte, hogy most már valóban tele van-e az üveg. Mire a professzor azt válaszolta, "Igen, tele van." Erre a diák elővett egy dobozos sört, kinyitotta, s beleöntötte az üvegbe. A sört a homok elnyelte, és térfogatváltozás nem következett be. Azt mondta erre a diák:

Ez jóóó.... :p

Asoka 2006-01-29 19:25

Gondolatok.....

Az illúziók

Érdekes dolgok. Vágyak, elképzelések, lehetőségek. Azt hiszem szükség van rájuk. Tanítanak. Álmainkban mérlegelhetünk, mit hogyan szeretnénk.
Ha figyelembe vesszük ezt a mondatot:

Minden ember, minden apró mozzanat életedbe úgy került,
hogy magad vontad oda.
Az pedig, hogy most mit kezdesz velük,
csak rajtad áll.

Akkor nagyonis érdemes álmodozni. Mérlegelni mit milyen formában szeretnénk megélni, majd elkezdeni ezekszerint élni.
Valóra válnak. :)

FoX 2006-01-30 11:02

re: Gondolatok.....

Idézet:

Asoka eredeti hozzászólása
Az illúziók

Érdekes dolgok. Vágyak, elképzelések, lehetőségek. Azt hiszem szükség van rájuk. Tanítanak. Álmainkban mérlegelhetünk, mit hogyan szeretnénk.
Ha figyelembe vesszük ezt a mondatot:

Minden ember, minden apró mozzanat életedbe úgy került,
hogy magad vontad oda.
Az pedig, hogy most mit kezdesz velük,
csak rajtad áll.

Akkor nagyonis érdemes álmodozni. Mérlegelni mit milyen formában szeretnénk megélni, majd elkezdeni ezekszerint élni.
Valóra válnak. :)

Hová merûlt el szép szemed világa?
Mi az, mit kétes távolban keres?
Talán a múlt idõk setét virága,
Min a csalódás könnye rengedez?
Tán a jövõnek holdas fátyolában
Ijesztõ képek réme jár feléd,
S nem bízhatol sorsodnak jóslatában,
Mert egyszer azt csalúton kereséd?
Nézd a világot: annyi milliója,
S köztük valódi boldog oly kevés.
Ábrándozás az élet megrontója,
Mely, kancsalúl, festett egekbe néz.
Mi az, mi embert boldoggá tehetne?
Kincs? hír? gyönyör? Legyen bár mint özön,
A telhetetlen elmerülhet benne,
S nem fogja tudni, hogy van szívöröm.
Kinek virág kell, nem hord rózsaberket;
A látni vágyó napba nem tekint;
Kéjt veszt, ki sok kéjt szórakozva kerget:
Csak a szerénynek nem hoz vágya kínt.
Ki szívben jó, ki lélekben nemes volt,
Ki életszomját el nem égeté,
Kit gõg, mohó vágy s fény el nem varázsolt,
Földön honát csak olyan lelheté.
Ne nézz, ne nézz hát vágyaid távolába:
Egész világ nem a mi birtokunk;
Amennyit a szív felfoghat magába,
Sajátunknak csak annyit mondhatunk.
Múlt és jövõ nagy tenger egy kebelnek,
Megférhetetlen oly kicsiny tanyán;
Hullámin holt fény s ködvárak lebegnek,
Zajától felrémûl a szívmagány.
Ha van mihez bizhatnod a jelenben,
Ha van mit érezz, gondolj és szeress,
Maradj az élvvel kínáló közelben,
S tán szebb, de csalfább távolt ne keress,
A birhatót ne add el álompénzen,
Melyet kezedbe hasztalan szorítsz:
Várt üdvöd kincse bánat ára lészen,
Ha kart hizelgõ ábrándokra nyitsz.
Hozd, oh hozd vissza szép szemed világát;
Úgy térjen az meg, mint elszállt madár,
Mely visszajõ, ha meglelé zöld ágát,
Egész erdõ viránya csalja bár.
Maradj közöttünk ifjú szemeiddel,
Barátod arcán hozd fel a derût:
Ha napja lettél, szép delét ne vedd el,
Ne adj helyette bánatot, könyût.

mokusmali 2006-01-30 11:20

Szép vers :)
szeritem van amikor építő jellegű (ahogy Asóka szavaiból kivettem ő erről beszél) és van amikor csalóka (amikor másról álmodozol, mint amid van, vagy amit megtehetsz...)de igazából akkor sem biztos, hogy rossz, mert lehet, hogy elindít egy úton, ami oda visz ahhoz, amiről addig csak álmodoztál...
Szerintem az álmodozás jó dolog. Én szeretem... :)

PoffPoffPoff 2006-01-30 11:28

En ugy hiszem, hogy az abrandozas is csak egy olyan dolog az eletben mint a tobbi. :) Ha ezek a dolgok hasznalnak teged, akkor gaz van. Ha te hasznalod ezeket a dolgokat, akkor minden nagyon gromek. :)

FoX 2006-01-30 11:29

Idézet:

Szép vers :)
szeritem van amikor építő jellegű (ahogy Asóka szavaiból kivettem ő erről beszél) és van amikor csalóka (amikor másról álmodozol, mint amid van, vagy amit megtehetsz...)de igazából akkor sem biztos, hogy rossz, mert lehet, hogy elindít egy úton, ami oda visz ahhoz, amiről addig csak álmodoztál...
Szerintem az álmodozás jó dolog. Én szeretem... :)

jaja, jo dolog. csak elobb-utobb eljon az ido, amikor ebren akarsz lenni, es a valosagot akarod, nem az abrandjaidat. akkor sem rossz dolog lesz, hanem folosleges. en senkit nem akarok arrol meggyozni, hogy ne almodozzon, attol fugg minden, mire van szuksege az embernek. nekem nem abrandozasra van szuksegem, azt csinaltam 26 evig. :) sok hasznat nem vettem.

FoX 2006-01-30 11:32

Idézet:

En ugy hiszem, hogy az abrandozas is csak egy olyan dolog az eletben mint a tobbi. :) Ha ezek a dolgok hasznalnak teged, akkor gaz van. Ha te hasznalod ezeket a dolgokat, akkor minden nagyon gromek. :)

meg ez termeszetesen... :D

mokusmali 2006-01-30 11:45

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása
jaja, jo dolog. csak elobb-utobb eljon az ido, amikor ebren akarsz lenni, es a valosagot akarod, nem az abrandjaidat. akkor sem rossz dolog lesz, hanem folosleges. en senkit nem akarok arrol meggyozni, hogy ne almodozzon, attol fugg minden, mire van szuksege az embernek. nekem nem abrandozasra van szuksegem, azt csinaltam 26 evig. :) sok hasznat nem vettem.

Az a legjobb, ha az ábrándjaid valósággá válnak...legjobb ha maguktól, de az is egy út, ha tesz érte az ember, hogy úgy éljen ahogy elképzelte. Szerintem az ábrándozás nem ugyanaz, mint az önbecsapás. Az ábrándozás egy út lehet a valósághoz. Az önbecsapás meg nem vezet sehova.

FoX 2006-01-30 12:19

Idézet:

Az a legjobb, ha az ábrándjaid valósággá válnak...legjobb ha maguktól, de az is egy út, ha tesz érte az ember, hogy úgy éljen ahogy elképzelte. Szerintem az ábrándozás nem ugyanaz, mint az önbecsapás. Az ábrándozás egy út lehet a valósághoz. Az önbecsapás meg nem vezet sehova.

abba amit en csinalok nem fer bele az almodozas es az abrandozas sem. ez nem azt jelenti, hogy nem csinalom, neha belecsuszok, de nem tulajdonitok neki jelentoseget, es altalaban ahogy eszreveszem abba is marad. azt sem jelenti, hogy ugy gondolom, abrandozni rossz, szimplan csak annyi, hogy mar nincs ra szuksegem.

Amit "elmének" neveznek, az egy Önvalón belüli rendkívüli hatalom. Az elme az összes gondolat keletkezésének oka. Gondolatoktól függetlenül létező elméről nem beszélhetünk. Az elme lényege ugyanis éppen a gondolkozás. A világról mint gondolatoktól független entitásról nem beszélhetünk. Az álomtalan mélyalvásban nincsenek gondolatok és nincs világ. Az ébrenléti és az álomállapotban viszont vannak gondolatok és van világ is. Mint ahogy a pók magából ereszti ki hálója fonalát, hogy aztán újra visszahúzza magába, úgy vetíti ki magából az elme is a világot, hogy aztán ismét magába vonja. Amikor az elme kilép az Önvalóból, megjelenik a világ. Ezért amikor a világ valóságos létezőként megjelenik, az Önvaló rejtve marad; és amikor az Önvaló felragyog, a világ nem tud megjelenni. Ha az ember állhatatosan tanulmányozza az elme természetét, az elme felszámolódik, úgy hogy elhagyja az Önvalót, mint reziduum. Amikor az Önvalóra utalunk, akkor ez alatt az átmant értjük. Az elme mindig csak valami durva objektum függvényében létezik; egyedül nem képes fennmaradni. Az elme az, amit szubtilis testnek vagy léleknek (jíva) nevezünk.

Milyen módon kell vizsgálódnia az embernek, ha meg akarja érteni az elme természetét?
Ami "énként" jelenik meg a testben, az az elme. Ha az ember megvizsgálná, hogy a testben hol jelenik meg először az "én" gondolata, akkor rájöhetne arra, hogy az először a Szívben bukkan fel. Innen ered az elme. Ha az ember egyszerűen csak folytonosan arra gondolna, hogy "én", "én", akkor is eljutna az elme forrásához. Az elmében megjelenő összes gondolat közül az "én" gondolata az első. Csak e gondolat megjelenése után jelenik meg a többi gondolat. A második és a harmadik személyű személyes névmás csupán az egyes szám első személyű személyes névmás megjelenése után születik meg; az egyes számú személyes névmás nélkül nem születhet meg a második és harmadik sem.

Hogyan csendesíthető le az elme?
A "Ki vagyok én?"-vizsgálódás segítségével. A "Ki vagyok én?"-kérdés gondolata az összes többi gondolatot elpusztítja, s miként a halottégető máglya piszkálására használt bot, végül maga is megsemmisül. Ekkor következik be az Önvaló megvalósítása.

Hogyan lehetséges folyamatosan kitartani a "Ki vagyok én?" gondolata mellett?
Ha más gondolatok bukkannak fel, az embernek nem szabad követnie azokat, hanem a következő kérdést kell feltennie magának: "Kinek a gondolatai ezek?" Hogy mennyi gondolat bukkan fel, az ezúttal érdektelen. Amint egy gondolat felbukkan, késlekedés nélkül fel kell tenni a kérdést: "Kinek a gondolata ez?" Az erre adandó válasz: "Az én gondolatom." Ha ezek után az ember felteszi azt a kérdést, hogy, "Ki vagyok én?", akkor az elme visszatér saját forrásához, a felbukkanó gondolat pedig elenyészik. Ha az ember kitartóan folytatja ezt a gyakorlatot, akkor az elme jártasságra fog szert tenni abban: miként maradjon meg saját forrásánál. Amikor a szubtilis elme az agyon és az érzékszerveken keresztül kifelé irányul, megjelenik a nevek és formák durva világa; ha viszont megmarad a Szívben, a nevek és formák világa eltűnik. Antar-mukhának [befelé fordulásnak] azt nevezik, amikor az ember nem engedi, hogy az elme kifelé irányuljon, hanem megtartja a Szívben. Bahir-mukhának [kifelé fordulásnak] azt nevezik, amikor az ember engedi, hogy az elme kilépjen a Szívből. Amikor az elme a Szívben marad, az összes gondolat forrását képező "én" eltűnik, és felragyog az örökké létező Önvaló. Bármit is tegyen az ember, azt az "én"-énsége (egoitása) nélkül kell tennie. Ha az ember ekképpen cselekszik, akkor mindenben meglátja a Siva-természetet.

Vannak-e még más módjai is a mentális nyugalom elérésének?
A vizsgálódáson (vicára) kívül nincs más kielégítő módszer. Ha az ember más módon igyekszik uralma alá vonni elméjét, akkor úgy fog tűnni, hogy uralja az elmét, de azután ez ismét tovatűnik. Az elme lecsendesítését a légzés feletti uralom révén is el lehet érni; viszont az elme csak addig marad nyugalomban, amíg a légzés uralása tart, s amint megszűnik a légzés ellenőrzése, az elme a maradványszerű benyomások hatására ismét mozgásba lendül, és erre-arra kezd vándorolni. Az elme és a légzés forrása ugyanaz. Az elme lényege valójában a gondolkozás. Az "én"-gondolat az elme első gondolata; ez az énség. Ahonnan az énség ered, onnan ered a légzés is. Ezért amikor az elme lecsendesül, a légzés is szabályozottá válik, és a légzés szabályozásával az elme is lecsendesül. Mindazonáltal hiába csendesül le az elme az álomtalan mélyalvásban, a légzés mégsem áll le. Ez Isten akaratának köszönhető, ő ugyanis így gondoskodik a test fennmaradásáról, és arról, nehogy mások halottnak gondolják a testet. Amikor az elme az ébrenléti állapotban a samádhi során elcsendesül, a légzés is szabályossá válik. A légzés az elme durva formája. A légzést a halál pillanatáig az elme tartja fenn a testben; amikor pedig meghal a test, az elme magával viszi a légzést. Ezért a légzés ellenőrzése csupán segédeszköze lehet az elme lecsendesítésének (manonigraha), s önmagában nem képes arra, hogy felszámolja az elmét (mano-nása).
A légzésszabályozáshoz hasonlóan az isteni formákon való meditáció, a mantrák ismételgetése, a táplálék korlátozása és a többi hasonló módszer is csupán segédeszköze lehet az elme lecsendesítésének.
Az isteni formák fölötti meditáció és a mantrák ismétlése révén az elme egyhegyűvé válik. [Egyébként azonban] hol erre, hol arra fog csapongani. Ahogy az elefánt [ide-oda himbálózó] ormányára egy láncot tesznek, s ahogy az attól fogva már csak a lánccal törődik, épp ilyen módon foglalja le az elmét egy név vagy egy forma, amikor egyedül csak azzal foglalkozik. Amikor az elme számtalan gondolatra osztódva szétfolyik, mindegyik gondolat elerőtlenedik; a gondolatok felszámolásával azonban az elme egyhegyűvé és erőssé válik; az ilyen elme számára az Önvaló kutatása már nem okoz különösebb nehézséget.
Minden olyan korlátozás, amely arra vonatkozik, hogy csak sattvikus élelmet vegyünk magunkhoz - s azt is csak kis mértékben -, igen hasznos; e szabályt betartva az elme sattvikus minősége erősödik, és ez segítséget jelent az Önvaló kutatása során.

A tárgyak maradványszerű benyomásai (a gondolatok) vég nélkül követik egymást, akárcsak az óceán hullámai. Mikor sikerülhet az embernek eltávolítania az összeset?
Miként az Önvaló feletti meditáció egyre magasabb és magasabb fokra hág, úgy fognak a gondolatok is megsemmisülni.

FoX 2006-01-30 12:19

a valosaghoz meg semmifele ut nem kell. az van. ki kell nyitni a szemed, es tudatara kell ebredni.

WadMatch 2006-01-30 12:47

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása
vajon miert van az, hogy az emberek jo resze irigy azokra, akik eszrevehetoen jol erzik magukat? aki jol erzi magat szinte minden korulmenyek kozott, az nem azert erzi jol magat mert egy buta barom, aki nem latja at a helyzet komolysagat, hanem azert, mert tett es tesz azert, hogy megertse a dolgokat, tisztaban legyen nemikeppen onmagaval, nem csak azt hajtogatja, hogy "ismerem magam"... (valamiert aki ezt hajtogatja az ismeri magat a legkevesbe... de ez csak az en velemenyem, es nem is altalanosithato)
igaz, hogy azert, hogy a dolgok mukodjenek, az emberek elfogadjanak, ahoz tenni kell, nem csak vergodni allandoan... es igaz, ez sokkal nehezebb, mint irigykedni.

Egyszer errol beszelgettunk, Foxi, de ideillik, elmeselem a tobbieknek is...

Magambol kiindulva... en rettenetesen irigy voltam, es nem mondhatom most sem, hogy maradektalanul az vagyok. Irigysegem es kicsinyessegem nagy reszet az a lustasag es felelem taplalta, hogy valoban: egyszerubb volt egyhelyben ulni, es irigykedni, mitn _barmit_ tenni. Hogy miert?
- mert tenni kellene valamit,
- mert egyhelyben maradni latszolag biztosagos
- mert palcat torni amsok tettei felett konnyebb, mint a magam cselekveskeptelenseget felismerni.
Igen am, csak egy ido utan az ember lanya azt vette eszre, hogy korulotte a vilag el, o meg nem nagyon...

Erdekes dolog az irigyseg. Arra iranyul elvileg hogy valamit en szeretnek, ami masnak van - mindegy, hogy targy, szemely, cselekves, erzes... Magamnak akarom megszerezni.. aztan megiscsak az az eredmenye, hogy magamtol marok el ezzel dolgokat, leginkabb az Eletet. Azt, ami teljes, azt, ami igazi.

Vicces. Valtozunk :D

mokusmali 2006-01-30 13:48

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása
a valosaghoz meg semmifele ut nem kell. az van. ki kell nyitni a szemed, es tudatara kell ebredni.

Rosszul fogalmaztam. Az ábrándozás út lehet a saját álmaid valóra váltásának. Vagyis ezzel csak azt akartam mondani, hogy a vágyak valóra váltásához kellenek vágyak. Aki nem akarja valóra váltani a vágyait, vagy nincs is neki ilyen, annak nem kell. Csak ennyi. Amit írtam abban a formában tényleg nem volt értelme.

mokusmali 2006-01-30 13:53

Idézet:

FoX eredeti hozzászólása
ulunk a buszon, nevetgelunk, lathatoan jol erezzuk magunkat, az emberek meg ugy neznek mint a veres rongyra... "eeee... ezek meg mit vigyorognak, mit kepzelnek, hogy orulnek mikor nekem fu de szar, ezek tok hulyek". es ez sok helyen sok formaban lathato. miert nem tesznek valamit azert, hogy jol erezzek magukat? mindenki kepes ra, de van aki inkabb besavanyodik. persze ilyenkor mindenki mas idiota... es nehogyma jol erezzem magam, amikor ez is meg az is halalra idegesit... es arrol vajon ki tehet... :p
ahelyett, hogy meg akarnank ismerni egymast, az esetek jo reszeben inkabb fikazunk, es verjuk a nyalunkat, aztan masok arcaba vagjuk, hogy bunkok, mert nem ugy viselkednek ahogy szerintunk kene. nem tartjak tiszteletben azta rohadt nagy vilagfajdalmat :rolleyes: nem ugy ugralnak ahogy mi futyulunk. falakat epitunk hidak helyett, aztan csodalkozunk hogy egyedul vagyunk :p

És miből gondolod, hogy irigykednek?

FoX 2006-01-30 14:01

Idézet:

Rosszul fogalmaztam. Az ábrándozás út lehet a saját álmaid valóra váltásának. Vagyis ezzel csak azt akartam mondani, hogy a vágyak valóra váltásához kellenek vágyak. Aki nem akarja valóra váltani a vágyait, vagy nincs is neki ilyen, annak nem kell. Csak ennyi. Amit írtam abban a formában tényleg nem volt értelme.

"A vágyak mind a gondolkodásból erednek. A gondolkodás szenvedés."

" A befelé fordulás mindössze annyit jelent, hogy eddig folyton a vágyaidat kergetted, üldözted és hajszoltad, és a végén mindig csalódnod kellett. Mert minden vágy szenvedést von maga után, mert a vágyak sosem hoznak beteljesülést. Soha nem érsz el sehová, a kielégülés lehetetlen. Amint megérted, hogy a vágyak kergetése sehová nem vezet, egyszer csak megállsz."

azer idezgettem mert nem tudom megfogalmazni meg igy se. csak azt tudom, hogy a gondolkodas szenvedes. es nekem eleg volt a szenvedesbol. ugyhogy kiprobaltam milyen nelkule. sztem remek. :)

FoX 2006-01-30 14:14

Idézet:

És miből gondolod, hogy irigykednek?

lehet egyeb oka is. mondjuk ugy, ez az egyik a sok kozul. persze nem altalanosithato.

A pontos idő 23:19 , a GMT +2 időzóna szerint.